Zarówno wewnątrz zachodniej („Stary Kraków”) jak i wschodniej (Nowa Huta) części miasta sieci tramwajowe rozchodzące się we wszystkich kierunkach. Połączenie obu części miasta jest jednak ograniczone: dwie równoległe ulice z liniami tramwajowymi wzdłuż osi wschód-zachód powodują, że połączenia w innych kierunkach (np. Dworzec Główny – Mistrzejowice, Nowy Bieżanów – Kombinat) są o wiele krótsze autobusem lub samochodem. Prowadzi to do dwóch niezależnych sieci komunikacyjnych: autobusowej (wolnej od powyższych ograniczeń) i tramwajowej. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie autobus jest wyraźnie wolniejszy, a więc potencjalnie zbędny.
Duplikacja (przykłady):
- Autobus 208 jedzie z Dworca Głównego na lotnisko ponad dwa razy dłużej niż bezpośredni pociąg SKA.
- Tramwaj 18 i autobus 194 łączą te same dzielnice i mają takie same końcówki.
- Tramwaje 10 i 22 obsługują te same dzielnice na trasie Kombinat – centrum – Łagiewniki.
- Tramwaje 16 i 21 są dwoma wersjami tej samej linii: Mistrzejowice – Pleszów.
- Centrum miasta jest dobrze połączone z niektórymi dzielnicami zarówno przez tramwaje, jak i autobusy. Np. do Krowodrzy 4 linie tramwajowe i 6 autobusowych, do Kurdwanowa jeżdżą 3 linie tramwajowe i 3 autobusowe. Wydaje się, że jedna lub dwie linie autobusowe o wyraźnie innej trasie niż tramwaje byłyby wystarczające.
- Krowodrza – tunel KST – Kurdwanów to linia tramwajowa o najwyższym stopniu wydzielenia od ruchu ulicznego w Krakowie. Jest jednak względnie słabo wykorzystana jako tramwajowa oś północ-południe: tylko jedna linia jadąca z tunelu KST do estakady w Płaszowie. (Paradoksalnie, czas przejazdu Kurdwanów – Dworzec Główny tą trasą jak i tradycyjną przez Starowiślną jest identyczny.)
Brakujące linie w obecnym układzie tras:
- Kurdwanów – Pleszów: aktualnie żadna z trzech linii z Kurdwanowa nie obsługuje Nowej Huty (spośród 7 linii obsługujących Kurdwanów i Nowy Bieżanów tylko jedna jeździ do Nowej Huty).
Rekomendacje zmian (przykłady):
- Skrócenie autobusów 208 i 292 do istniejących poza ścisłym centrum pętli dla autobusów podmiejskich (aktualnie obie linie są wyjątkami od dobrze przestrzeganej reguły).
- Likwidacja autobusu 194.
- Przedłużenie tramwaju 10 do Czerwonych Maków, różnicując w ten sposób ofertę tej linii od nr 22.
- Likwidacja tramwaju 16 (autobus 123 łączy Mistrzejowice z Al. Jana Pawła II).
- Likwidacja bądź skrócenie tras części autobusów do istniejących pętli przy liniach tramwajowych (aby autobusy nie wjeżdżały do ścisłego centrum) lub do odcinków obsługujących dzielnice bez linii tramwajowej.
- Korekta tras tramwajów 3 i 19
- Przekierowanie tramwaju 24 na trasę Kurdwanów – Pleszów przez Grzegórzecką, Al. Pokoju, Al. Jana Pawła II.
Jak układ torów obniża efektywność systemu:
- Brak obwodnicy tramwajowej powodujący, że niemal wszystkie tramwaje w zachodniej części miasta muszą przejechać przez I Obwodnicę (rejon Plant), Rondo Mogilskie lub Rondo Grzegórzeckie. W rezultacie autobus lub samochód są bardziej atrakcyjne dla wielu podróży (trasa bliższa linii prostej). Jest to istotne w kontekście planowanego przedłużenia linii tramwajowych, co oznacza więcej tramwajów w powyższym wąskim gardle. Linia w Alejach Trzech Wieszczów mogłaby zmniejszyć ryzyko zatorów w centrum.
- Połączenia między zachodnią a wschodnią częścią miasta mają szansę się poprawić dzięki dalszemu rozwojowi kolei miejskiej. Maksymalne wykorzystanie istniejącej sieci kolejowej (szczególnie odcinka Lubocza – Batowice – Dworzec Główny) dodałoby jednak tylko jedną linię wschód-zachód. Dodatkowa linia tramwajowa wzdłuż Nowohuckiej i Stella-Sawickiego stworzyłaby atrakcyjne połączenie południowych osiedli z Nową Hutą.
Efektywność: wysoka dla samych tramwajów, średnia dla całego systemu komunikacyjnego.
Zapraszam do komentowania (formularz).