Warszawa

Rozbudowana sieć tramwajowa dobrze pokrywająca zarówno centrum, jak i dalsze dzielnice, wspomagana dwiema liniami metra i siecią kolei miejskiej. Jedyne białe plamy, czyli Gocław i Wilanów, mają plany budowy linii tramwajowych. W tak złożonym systemie duplikacja może być trudna do zauważenia i Warszawa, niestety, jest na to dobrym przykładem.

Duplikacja (przykłady):

  1. Linie nr 4, 18 i 41 obsługują ten sam korytarz Żerań – Mokotów, przez większość trasy jadą po tych samych ulicach lub w odległości ok. 700m od siebie.
  2. Tramwaje 15, 18 i 35 mają większość swoich tras bezpośrednio nad I linią metra lub w jej pobliżu. Moim zdaniem, jedna linia tramwajowa o wysokiej częstotliwości nad linią metra jest w pełni uzasadniona z uwagi na gęstsze rozmieszczenie przystanków i łatwiejszy dostęp do tramwajów. Każda kolejna jest już niebezpiecznym krokiem w stronę duplikacji. Przykładowo, podróż tramwajem po tak długim odcinku jak Dworzec Gdański – Wilanowska nie ma możliwości być atrakcyjna dla pasażerów, w sytuacji gdy metro pokonuje tę trasę ponad dwa razy szybciej i kursuje trzy razy częściej.
  3. Linia nr 13 ma 73% trasy identycznej z linią nr 23.

Brakujące linie w obecnym układzie tras:

  • Annopol/Żerań Wschodni – Os. Górczewska: połączenie jednego z większych osiedli na zachodzie miasta z dużym parkiem przemysłowym i osiedlem Bródno
  • Krakowska/Banacha – Nowe Bemowo: połączenie wzdłuż osi północ-południe na lewym brzegu Wisły, analogicznie do linii nr 3 na prawym brzegu (odciążając w pewnym stopniu autobus 189).
  • Krakowska/Banacha – Piaski/Młociny, najlepiej z pominięciem centrum, jako alternatywa dla przejazdu samochodem Al. Prymasa Tysiąclecia. Do czasu wybudowania linii tramwajowej pod Dworcem Zachodnim, krótszy czas podróży oferowałby zapewne autobus jadący po Al. Prymasa Tysiąclecia i Al. Armii Krajowej (o trasie podobnej do 186 i 414).

Rekomendacje zmian:

  1. Przekierowanie linii nr 18 na Al. Jana Pawła II, linii nr 41 na trasę Żerań Wschodni – Os. Górczewska przez Okopową i Wolską. Jednocześnie korekta trasy linii nr 20.
  2. Likwidacja linii nr 35, przekierowanie linii nr 18 na Al. Jana Pawła II (jak wyżej).
  3. Zmiana trasy linii nr 23 na Al. Krakowska – Nowe Bemowo lub Metro Młociny przez Obozową.

Jak układ torów obniża efektywność systemu:

  • Niepełna tramwajowa obwodnica centrum, szczególnie brak odcinków Grójecka – Kasprzaka (pod Dworcem Zachodnim) i Puławska – Praga Południe (np. wzdłuż Trasy Łazienkowskiej). W rezultacie wiele podróży wydaje się być szybsza samochodem, co w mieście tej skali prowadzi łatwo do korków.

Efektywność: niska, łatwa do podwyższenia.

Zapraszam do komentowania (formularz).