Gęsta sieć tramwajowa w centrum daje duży potencjał zarówno pod względem ilości pasażerów (do każdego punktu można dojechać tramwajem) oraz elastyczności przebiegu tras. Poza centrum nierówne pokrycie miasta, np. „biała plama” między Grabiszyńską a Legnicką/Lotniczą. Jednocześnie dość gęsta sieć kolejowa na terenie Wrocławia daje możliwość obsługi dzielnic bez dostępu do tramwajów przy pomocy kolei aglomeracyjnej. Jest to szczególnie istotne przy braku alternatywy w postaci szybkiego tramwaju (linie powstałe w ramach Tramwaju Plus nie mają bezkolizyjnych skrzyżowań).
Duplikacja (przykłady):
1. Linie nr 31 i 32 są w 92% identyczne.
2. Linia nr 17 przez połowę trasy pokrywa się z linią nr 9, a przez drugą połowę pokrywa się z liniami nr 2, 6 i 7 (poza odcinkiem Krzyki – Klecina) oraz przebiega równolegle do linii nr 9 w odległości ok. 500 m.
3. Linie nr 33 w 77% pokrywa się z linią nr 10, do tego obie linie obsługują te same części miasta.
4. Linie nr 7 i 15 obsługują te same dzielnice i jadą równolegle do siebie przez całą trasę w odległości ok. 500-600 m (do tego jedna wspólna końcówka).
5. Linie nr 14 i 24 (jednokierunkowe) są swoim lustrzanym odbiciem i pokrywają się wzajemnie w 100%. Zmniejsza to przejrzystość sieci komunikacyjnej dla aktualnych i potencjalnych pasażerów.
Brakujące linie w obecnym układzie tras:
- Gaj – Biskupin: kierunki generujące istotną liczbę pasażerów, aktualnie przejazd tramwajem oferuje wygodną przesiadkę tylko w jedną stronę.
- Krzyki – Pilczyce: ponownie kierunki generujące istotną liczbę pasażerów, linia nr 20 mogłaby obsłużyć to połączenie, gdyby nie skręcała z Powstańców Śląskich w stronę Oporowa.
Rekomendacje zmian (przykłady):
- Przekierowanie linii nr 31 na trasę Gaj – Biskupin.
- Likwidacja linii nr 17, przedłużenie jednej z linii aktualnie kończących w Krzykach do Kleciny.
- Likwidacja linii nr 10 i zwiększenie częstotliwości kursowania linii nr 20.
- Jednocześnie skrócenie i przekierowanie linii nr 20 do Krzyków oraz linii nr 33 do Biskupina.
- Likwidacja linii nr 7 i korekta trasy linii nr 8.
- Zmiana linii nr 14 i 24 na dwukierunkowe z końcówkami Oporów i Krzyki.
Jak układ torów obniża efektywność systemu:
- Brak obwodnicy tramwajowej, co powoduje, że z większości kierunków trzeba przejechać przez ścisłe centrum, żeby dotrzeć do innych dzielnic. W rezultacie autobus lub samochód są bardziej atrakcyjne dla wielu przejazdów.
- Podłączenie Nowego Dworu (duże osiedle relatywnie blisko centrum) do sieci tramwajowej istotnie zwiększyłoby ilość pasażerów. W przypadku bardziej oddalonych „białych plam”, porównanie korzyści i kosztów stworzenia kolei aglomeracyjnej (z dowożącymi autobusami) i przedłużenia istniejącej linii tramwajowej.
Efektywność: średnia.
Zapraszam do komentowania (formularz).