Poznań

Sieć transportu publicznego o wysokiej efektywności, osiąganej dzięki skutecznemu unikaniu jej dwóch głównych wrogów: duplikacji tras i nieoptymalnego podziału zadań transportowych. Poznański system transportowy cechuje niski poziom duplikacji (rzadko osiągany w większych miastach) i konsekwentne utrzymywanie autobusów w zdecydowanej większości poza centrum, połączone z tworzeniem węzłów przesiadkowych na końcówkach tramwajowych.

Duplikacja (przykłady):

 1. Linie nr 11 i 12 łączą ze sobą te same części miasta, jednak mają różny przebieg tras.
 2. Linia nr 3 na odcinku Wilczak – Małe Garbary przez Most Teatralny jedzie 3 razy dłużej niż autobusy przez Szelągowską (do tego częstotliwość autobusów jest 8 razy większa).

Brakujące linie w obecnym układzie tras:

 • Dębiec – Miłostowo przez Królowej Jadwigi i Jana Pawła II: wszystkie linie z Dębca jadą przez centrum na północ lub na zachód, żadna na prawy brzeg Warty.
 • Franowo – Górczyn przez Kórnicką, Zamenhofa i Hetmańską: istniejące połączenie Rataj z Górczynem linią nr 5 prowadzi przez centrum, w rezultacie trzeba jechać na na północ, żeby dotrzeć na południe.

Rekomendacje zmian (przykłady):

 1. Przekierowanie linii nr 11 od Hetmańskiej na pętlę Franowo.
  • Jednocześnie zmniejszyłoby to dysproporcję w ilości linii między Starołęką a Żegrzem i Franowem.
 2. Skrócenie linii nr 3 do trasy Wilczak – centrum (Marcinkowskiego lub Gwarna).
 3. Dodanie dwóch linii opisanych powyżej (Dębiec – Miłostowo i Franowo – Górczyn), obie nowe linie miałyby charakter wspomagający, o niskiej częstotliwości.
  • Linia Franowo – Górczyn przez Hetmańską zwiększyłaby wykorzystanie tramwajowej obwodnicy centrum, czyli trasy linii nr 7. Dodatkowym krokiem w tym kierunku byłoby np. przekierowanie linii nr 13 przez Przybyszewskiego i Dąbrowskiego

Jak układ torów obniża efektywność systemu:

 • Os. Kopernika jest największym spośród tych, które są omijane przez tramwaje. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być odgałęzienie od Grunwaldzkiej przez Jugosłowiańską lub Jawornicką, z możliwością późniejszego przedłużenia do pętli Górczyn.

Efektywność: wysoka.

Zapraszam do komentowania (formularz).