Szczecin

Dobrze rozwinięta sieć tramwajowa w centrum i na lewym brzegu Odry, tylko jedna linia na prawym brzegu. Jej niedawne przedłużenie jako Szczeciński Szybki Tramwaj (SST) zwiastuje początek rozbudowy sieci. W tej chwili potencjał SST jest w niewielkim stopniu wykorzystany; nowa pętla autobusowa na Turkusowej może pomóc zależnie od tego, jak zostanie zaprojektowana nowa sieć autobusowa Prawobrzeża (patrz niżej).

Duplikacja (przykłady):

  1. Autobusy pospieszne A, B, D, E i G pokrywają się co najmniej w połowie swojej trasy z SST.
    • Połączenia autobusowe z SST wymagają rozbudowania, co można uzyskać przez zmianę tras, aby więcej autobusów przejeżdżało przez przystanek Jaśminowa, niezależnie od powstania nowej pętli na Turkusowej. Do tego likwidacja lub skrócenie linii jeżdżących teraz na Basen Górniczy i przesunięcie „odzyskanych” autobusów na pozostałe linie zwiększając ich częstotliwość, np. 64 co 12 minut, 66 przez cały dzień itd. Więcej szczegółów na temat alternatywnej sieci (bez pętli autobusowej „Turkusowa”) w moim artykule, który ukazał się w „Kurierze Szczecińskim” (link), pełny tekst tutaj.
    • Relatywnie niewielkie wykorzystanie linii SST: trzy linie z łączną częstotliwością co 4 minuty, podczas gdy autobusy pospieszne kursują co 3 minuty w szczycie.
  2. Linie nr 1 i 9 pokrywają się na większości swoich tras, do tego obsługującą końcówki o małym lub średnim popycie (Głębokie i Potulicka).
  3. Trasa linii nr 4 pokrywa się z liniami nr 11 i 12 na połowie trasy, a z liniami nr 5 i 7 na drugiej połowie. W dodatku podróż Pomorzany – Krzekowo jest szybsza autobusem 53.

Brakujące linie w obecnym układzie tras:

  • Głębokie/Zajezdnia Pogodno – Turkusowa/Basen Górniczy: wzdłuż osi północny zachód-południowy wschód, dająca połączenie prawobrzeża (SST) z Al. Piłsudskiego i Wojska Polskiego.
  • Gumieńce – Ludowa/Stocznia przez Pl. Szarych Szeregów: wzdłuż osi południowy zachód-północny wschód, redukująca potrzebę przesiadki na Pl. Kościuszki, istotna w kontekście przedłużenia linii na Gumieńcach i rewitalizacji terenów postoczniowych.

Rekomendacje zmian (przykłady):

  1. Likwidacja autobusów A, D i E jako pokrywających się niemal w 100% z SST, skrócenie linii nr B do odcinka na lewobrzeżu (Os. Arkońskie – Brama Portowa), skrócenie linii nr G do trasy Rondo Ułanów Podolskich – Wielgowo (potencjalnie likwidacja jako pokrywająca się z autobusami 73 i 93). Wykorzystanie autobusów na zwiększenie częstotliwości lokalnych linii na prawobrzeżu.
    • Zmiana tras większości autobusów na prawobrzeżu, aby niemal wszystkie linie przejeżdżały przez Gryfińską i umożliwiały przesiadkę na SST na przystanku „Jaśminowa ZUS”. Będzie to zresztą wciąż wcześniejszy przystanek przesiadkowy niż „Turkusowa” dla wielu linii, np. 71 czy 64.
    • Tramwaje SST powinny jechać bez zatrzymania między Basenem Górniczym a Wyszyńskiego, żeby uzyskać taki sam lub krótszy czas przejazdu jak autobusy pospieszne (aktualnie tramwaj jedzie dłużej). Dodatkowa linia autobusowa zwykła obsługująca wszystkie przystanki na tym odcinku.
    • Znaczne ograniczenie linii pospiesznych sugerowałoby możliwość ujednolicenia taryfy przewozowej. Spadek przychodów byłby zrównoważony spadkiem kosztów (mniej linii długodystansowych) oraz wzrostem ilości sprzedanych biletów, dzięki wyższej częstotliwości zachęcającej pasażerów do komunikacji miejskiej.
  2. Przekierowanie linii nr 1 na trasę z Zajezdni Pogodno do Turkusowej, w zamian potencjalnie linia nr 3 mogłaby być przesunięta na Potulicką (zamiast Pomorzan przez Kolumba).
  3. Zmiana trasy linii nr 4 na Gumieńce – Ludowa przez Pl. Szarych Szeregów (o ile istnieje możliwość skrętu na Pl. Kościuszki).

Jak układ torów obniża efektywność systemu:

  • Pomimo linii wychodzących w każdym kierunku geograficznym od centrum, największe osiedla w mieście mają słaby dostęp do sieci tramwajowej: Zawadzkiego, Arkońskie, Kaliny/Przyjaźni, Bukowe, Majowe. Każde z nich ma bezpośredni autobus do centrum, co zmniejsza motywację do korzystania z tramwaju. Dodanie kilku względnie krótkich łączników do istniejącej sieci mogłoby radykalnie zwiększyć liczbę pasażerów w tramwajach i przychód z biletów.

Efektywność: wysoka.

Zapraszam do komentowania (formularz).

3 myśli w temacie “Szczecin

  1. tomasz pisze:

    Witam
    Nazywam sie Tomasz Chwilkowski i jestem inzynierem bud. drogowego interesujacym sie problemami transportu. Mam do pana kilka pytan:
    Odnosnie do przejsciowej petli Turkusowa dodam ze zarowno w googlach jak i w jakdojade wskazujac punkt wyjscia np ul. Rubinowa, a cel Niepodleglosci systemy nie pokazuja tramwaju jako srodka transportu tylko pospiecha A. Sam fakt przebudowy zamiast redukcji puntu przesiadkowego Basenu Gorniczego jako niewielkiego odbiorcy ruchu zbiorowego uwazam za bezcelowy, a Pan?
    1.Jakie odleglosci miedzy przystankami uwaza Pan za optymalne? (Ja za optymalne uwazam powyzej 500m).
    2.Czy uwaza Pan za sluszna modernizacje petli Las Arkonski jaka miala miejsce kilka lat temu skoro inwestycja zakladala przedluzenie do ul. Wojska Pol. http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11121.asp?soid=4B9F5E5BED16414FB3EE3384E132C6FA (ja bylem przeciw)
    3. Czy uwaza Pan za sluszna roczna stala doplate w wysokosci 200.000.000zl do biletow komunikacji miejskiej w Szczecinie. (ja jestem zdecydowanie przeciw)
    4. Czy uwaza Pan za sluszne budowe Park & Ride przy lotnisku Dabie? (ja zdecydowanie nie) http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11119.asp?soid=BD2C5E45C15A491894F00BBE64EEDEF1
    5. Czy jest Pan za Przebudowa ul. Poznańska -Węzeł Batalionów Chłopskich z przedłużeniem do A6? (jestem zdecydowanie na tak) http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11121.asp?soid=A23BCB35920143B7812DDB960683E8BA
    6. Czy jest Pan za SKM wraz z budowa nowych przystankow kolejowych: Ku Sloncu, Arkonska, Krasinskiego i budowa 2 toru od Turzyna do Pomorzan? (jestem na tak)
    7. Czy jest Pan za budowa lacznicy kolejowej (prawoskretu) z Dziewoklicza do Podjuch zgodnie z planem z lat 30-tych ktora umozliwia transport pociagow w kierunku Gryfino Kostrzyn bez koniecznosci zmiany kierunku lokomotywy Na Basenie Gorniczym i oszczednosci 45 minut? (jestem na tak).
    8.Czy jest pan za budowa lini kolejowej Tanowo -Stobno omijajacej centrum lewobrzeza umozliwiajaca pelne wprowadzenie SKM? (jestem na tak)
    9. Czy jest Pan za ujednoliceniem klasy drogi z G do GP dla 2 odcinkow obwodnicy wewnetrznej miasta Szczecina? (uwazam ze powinna byc jedna klasa)

    Polubienie

    • Lepszy Transport Publiczny pisze:

      Dziękuję za komentarz. Poruszył Pan wiele kwestii, moje odpowiedzi poniżej:

      Temat pętli Basen Górniczy i Turkusowa omawiam szerzej w „Kurierze Szczecińskim”: link. W tym pierwszym przypadku ryzyka nowej i ładnej infrastruktury w nietrafionej lokalizacji nie uda się już uniknąć, w tym drugim jeszcze jest to możliwe.

      1. Odległości między przystankami szybkiego tramwaju moim zdaniem powinny wynosić ok. 1 km, a w przypadku tradycyjnego tramwaju lub autobusu ok. 500 m.
      2. Niekonsekwencja inwestycji w linię do Lasu Arkońskiego może wiązać się ze stanem wiaduktu na Al. Wojska Polskiego jako jedyną drogą dojazdu do Zajezdni Pogodno: link do dyskusji.
      3. Wysokość dopłaty powinna zależeć od wyniku finansowego ZDiTM, a więc zmieniać się co roku.
      4. Większość dzielnic prawobrzeża mogłaby być dobrze skomunikowana z SST dzięki reorganizacji sieci autobusowej, co wyeliminowałoby potrzebę parkingu Park & Ride przy Lotnisku Dąbie. W dłuższej perspektywie taki parking potrzebny byłby przy docelowej pętli SST w Kijewie dla obsługi dojazdów z peryferiów i spoza miasta, gdzie sieć autobusowa jest rzadsza ze swej natury.
      5. Połączenie Autostrady Poznańskiej z A6 powinno usprawnić przejazdy w rejonie Podjuch oraz alternatywne połączenie Lewobrzeża z A6.
      6. SKM w Szczecinie ma, niestety, poważną słabość związaną z układem torów: omijanie ścisłego centrum, meandrująca i przez to wolna trasa do największego z pobliskich miast (Police), zbyt rzadka sieć (na Lewobrzeżu de facto tylko jedna linia).
      7. Łącznica Dziewoklicz – Podjuchy to dobry pomysł, jednak koszt jego realizacji, uwzględniając tereny rozlewiskowe Międzyodrza, może być zbyt wysoki.
      8. Linia Tanowo – Stobno przebiegałaby w dużej części przez las oraz w znacznej odległości od miasta, dlatego obawiam się, że w niewielkim stopniu wspomogłaby rozwój kolei miejskiej w Szczecinie.
      9. Nie mam zdania na temat obwodnicy wewnętrznej, nie jestem zaznajomiony z tematyką klas dróg.

      Polubienie

      • tomasz pisze:

        Tomasz Chwilkowski
        ul Piaskowa 7A/6
        72010 Police
        Witam
        Chcialbym moje pytania doprecyzowac
        6. SKM w Szczecinie ma, niestety, małe szanse powodzenia ze względu na układ torów: omijanie centrum, meandrująca i przez to wolna trasa do największego z pobliskich miast (Police), zbyt rzadka sieć (na Lewobrzeżu de facto tylko jedna linia).
        Chwilkowski::: koncepcja szczecinskiego SKM ktora opracowalem w roku 1999 zasadzala sie na wsparciu promieniscie rozchodzacych sie linii tramwajowych pierscieniem istniejacej o 1899roku linii (Glowny-Pomorzany -Turzyn -Niebuszewo -Zelechowa). Fundamentem byl stopien zageszczenia lub zabudowy a ten wlasnie konczy sie na Zelechowej. Stad wysoka czestotliwosc kursowania 6-10 minut. Nowe przystanki: Ku Sloncu Arkonska i Krasinskiego. Police byly wlasciwie opcja z bocznica na estakadzie wzdluz ul Wyszynskiego.
        7. Łącznica Dziewoklicz – Podjuchy to dobry pomysł, jednak koszt jego realizacji, uwzględniając tereny rozlewiskowe Międzyodrza, może być zbyt wysoki.
        Chwilkowski::: linia (luk) mialaby ok 1,5km, zaczyna sie zaraz przy moscie zwodzonym w Podjuchach, a teren zostal przez Niemcow przygotowany.
        8. Linia Tanowo – Stobno przebiegałaby w dużej części przez las oraz w znacznej odległości od miasta, dlatego obawiam się, że w niewielkim stopniu wspomogłaby rozwój kolei miejskiej w Szczecinie.
        Chwilkowski::: ta linia mialyby obslugiwac pociagi towarowe i niebezpieczne z Polic zamiast przez Turzyn Niebuszewo po to aby mogla funkcjonowac swobodnie SKM.

        Nie wszystko moge wyjasnic -musialbym Panu przeslac mape i opracowanie w EXCEL-u

        Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.